İslami Sohbet

tarafından
57
İslami Sohbet

Islami söyleşi ve sohbet odası

Türkiye’nin en kalifiye sohbet sitesi olmak hedefiyle sizlere islami sohbet odaları ve dini chat odası hizmeti sağlıyoruz. Yüce dinimiz islamın daha iyi anlaşılması, islam ile alakalı mevzularda dört gözle beklenen soruların doğru halde ele alınıp, sohbet ortamında muntazam şekilde öğrenilmesi açısından sizlere yararlı olmak adına, islami sohbet odaları sayfamızı açtık. Dini söyleşi odası açmak, normal olarak titiz olmayı gerektiren bir durumdur. Islami sohbet ederken, dinimizin çizdiği sınırları aşmadan, doğru bilginin paylaşımı önemli mesuliyet gerektiren bir mevzu olduğundan, elimizden geldiğinde itinalı olmaya çaba etmekteyiz. Peygamber efendimizin (s.A.V) buyurduğu gibi; “insanoğluın hayırlısı, insanlara faydalı olandır” emrine uyarak, sohbet-odalari.Net ekibi olarak, insanlarımıza yararlı işlerde bulunmak, sanal ortamın daha hayırlı gayelar için kullanılmasına katkı ağlamak amacıyla, müslümanlıkla alakalı bilgilerin yer aldığı islami chat sitemizi yayına koyduk. Inştanrı, amacımız da başarılı olur ve sizlerin dualarıyla hayırlı bir işe aracılık etmenin mutluluğunu yaşarız.

Müslüman nasıl mevzuşmalıdır? Peygamber efendimiz (s.A.V) ashabı ile nasıl mevzuşurdu?
Rabbimiz ulu kitabımız kur’an-ı kerim’de şöyle buyuruyor:
“kullarıma söyle, lafün en güzelini söylesinler.” (el-isrâ, 53)
Peygamber efendimiz (s.A.V) de, insanlara karşı lûtuf ve merhametle muamele eder, yumuşak bir üslupla söz söylerdi.
Müslümanlar olarak bizlere de düşen, peygamber efendimizin (s.A.V) gösterdiği yoldan giderek hareket etmektir.
Islami söyleşi odaları sitesi olarak, kıymetli kardeşlerimizden ricamız, sanal ortamda bir müslümana yaraşır şekilde davranmanız, dinimizi anlatma noktasında örnek bir tasarruf ve davranış içerisinde olmalarıdır.

Mü’minin terbiyeı nasıl olmalıdır?

Edeb anlayışını yaşamının merkezine konumlandırmış olan bir müslümanın dilinden şirk, sövgü, başkaldırı gibi islam dinin yasakladığı kelimeler çıkmamalıdır. Gerçek hayatta yahut sanal ortamda gıybet, başkasını ayıplama, kınama, aşağılama, gerçek dışı ve iftiradan uzak durmak gereklidir. Müslümanlar olarak ağzımızdan çıkan her cümleye dikkat etmeli, her zaman hayır mevzuşmalıyız.

Islam dininin bir emri olan emr-i maruf (iyiliği emretmek) ve nehy-i münker (kötülükten men etmek) yaparken, islamın iyi olarak tanımladığı şeyleri önce kendimiz yapmalı, yaşamımızda yaşamalı ve ondan sonra diğer insanlara bunu anlatmalıyız. Aynı şekilde dinin günah ve kötü gördüğü şeyleri de yapmaktan kaçınmalı ve yaşamımızın bir düsturu haline getirmeliyiz. Bu şekilde örnek bir müslüman olabilirsek, çevremizde islam dininin hakikatlerine aç olan kişilerin islama ısınması olası olabilecek ve inştanrı onların da hidayetine vesile olabileceğiz.
Kur’an-ı kerim’de mealen rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “rabbinin yoluna hikmet ile güzel öğütlerle çağır! Onlarla en güzel şekilde tartış! (nahl 125)

Camia arasında söyleşi ederken nelere dikkat etmek icap eder?
Gerçek hayatta içinde bulunduğumuz kalabalık bir ortamda veya islami sohbet odaları internet sitemizdeki şeklinde sanal bir ortamda bir araya gelmiş insanlar içinde mevzuşurken, başkalarının kusurlarını ortaya dökecek şekilde konuşmalardan uzak durmalıdır. Insanların hataları olabilir. Ancak bu hata ve kusurlarını başkalarının içinde söylersek, o şahıs rencide olacak, belki kalbi kırılacak, bir ihtimal de hatasından dönme olgunluğunda bulunmayacaktır. Oysa daha sakin bir ortamda yüz yüze, müsait bir üslupla bu hatası anlatılsa, o şahıs hatasını anlayacak ve doğruya ulaşmış olacaktır. Bu bakımdan lafün doğru olsa bile, nerde, ne şekilde söyleneceğini bilmek lazımdır. Feraset ve basiret sahibi bir müslümanın bu şekilde yaklaşımı önemlidir.

Islami söyleşi odaları girişi iyi mi yapılır?

Dini söyleşi için evvela islami sitemize giriş yaptıktan sonra, üst kısımda bulunan sohbet girişi penceresine sohbet için kullanmak arzu ettiğiniz kullanıcı isminizı (nick/rumuz) yazdıktan sonrasında sohbete bağlan butonuna basınız. Otomatikman söyleşi sitemize giriş yapmış olacaksınız. Söyleşi sitemize giriş yaptıktan sonrasında islam sohbet, dini chat, nur söyleşi benzer biçimde islami sohbet odaları kanallarına giriş yapmış olacaksınız. Eğer sağ tarafta kanal listesinde bu odaların ismi yoksa /join #islam yazarak, enter tuşuna bastıktan sonrasında islam söyleşi odasına giriş yapabilirsiniz.
Mobil sohbet yapmaktan hoşlananlar ise, yine aynı şekilde mobil akıllı telefonlarından sitemize giriş yapmış olduktan sonra aynı şekilde islami söyleşi odası sayfalarına bağlanabilirler. Yakın zamanda inştanrı daha huzurlu ulaşabilmeniz için android işletim sistemli telefonlar için google play store üstünden islami söyleşi mobil uygulaması aktif olacak. Oradan da uygulamamızı telefonunuza indirerek app üstünden mobil sohbet girişi yapabileceksiniz.
Mirc sohbet kullanmayı sevenler ve irc komutları bilgisi olan kullanıcılarımız da, sitemizde bulunan türkçe mirc indir linkinden türkçe mirc söyleşi programımızı bilgisayarlarına indirerek. Islami chat odaları sitemize hızlı, emin ve ücretsiz olarak bağlanabilirler.

Islami Dini sohbet odaları üyelik gerektiriyor mu?

Hayır. Islami söyleşi sitemize giriş yaparken üyeliksiz olarak söyleşi girişi yapabilirsiniz. Kullanıcı adını yalnızca kendisi kullanmak isteyen kardeşlerimiz, irc komutlarını kullanarak nick kaydı yapabilirler. Nick kaydını bilmeyen arkadaşlarımız #help kanalındaki yetkili arkadaşlarımızdan destek alabilirler. #help kanalına giriş yapmak için /join #help yazıp enter tuşuna basmanız yeterlidir.